Známe vítěze letošního ročníku soutěže Jihoczech!
pátek, 25. září 2020
Ve středu 23. září 2020 proběhlo v prostorách Jihočeského vědeckotechnického parku slavnostní finále letošního ročníku soutěže Jihoczech.
"Letošní rok byl díky koronavirové situaci v mnoha ohledech specifický. Přesto své zajímavé podnikatelské nápady připravené do fáze podnikatelských záměrů představili odborné porotě a potenciálním investorům čtyři finalisté", uvedl v úvodu finálního odpoledne František Mlčák, ředitel Jihočeského vědeckotechnického parku, a.s.
Jiří Plášil představil sebe a své kolegy, kteří se do soutěže přihlásili s nápadem výroby a prodeje speciálních funkčních žvýkaček / zdravotní pomůcky ve formě žvýkačky. Jde o žvýkačku, která díky svým fyzikálním vlastnostem (houževnatost, tvrdost, plasticita) umožňuje výrazně zatěžovat čelistní a žvýkací svaly, a tím je posilovat. Posilování žvýkacích svalů má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Současné požívání převážně měkkých potravin, které minimálně zatěžují čelistní a žvýkací svaly, totiž způsobuje už u dětí špatný růst zubů, viklání a špatný vývoj vnitřní části čelisti. Velkou pozornost však přitahuje také estetický přínos této žvýkačky, pravidelným používáním získá uživatel ostřejší obličejové rysy ve spodní části čelisti, což je dle současného trendu krásy velice žádané u mužů i žen. Dalším vizuálním efektem používáním je odstranění tzv. ,,druhé brady“. Sekundárním efektem u mnoha uživatelů je také odstranění problému se spánkovou apnoe. Funkční žvýkačky a doplňkové čelistní pomůcky představují autoři nápadu pod obchodní značkou JAWINNER.
Nositelem dalšího nápadu je Viktor Korbel, majitel společnosti HYDROSERVIS UNION a.s. Cílem jeho nápadu - kombinovaného fotovoltaického panelu - je reagovat na zvyšující se ceny energií a znečištění životního prostředí. Nově navržený systém se skládá z absorbátoru a tepelného výměníku připojeného k tepelnému čerpadlu, které odvádí přebytečné odpadní teplo ze solárního panelu k dalšímu využití a snižuje tak provozní teplotu panelu. Odpadní teplo lze využít k vytápění rodinných a bytových domů, temperaci chalup v zimním období, k ohřevu bazénů, případně k podpoře energeticky náročných provozů (průmyslové objekty). Navržená technologie dokáže další část odpadního tepla přeměnit na elektrickou energii využitelnou ke kompenzaci nevhodných světelných podmínek, případně poklesu účinnosti díky povětrnostním vlivům, vylepšuje tak energetickou bilanci solárních fotovoltaických panelů. Celý systém je připojen k úložišti elektrické energie, stává se tak energeticky nezávislý a je schopný pracovat v tzv. ostrovním režimu, tedy bez potřeby připojení k distribuční síti. Provoz je ekologický s nulovou produkcí emisí CO2, nízkonákladový a bezpečný vůči okolí. Podporuje energetické úspory, trvalou udržitelnost a využitelnost celého zařízení.
Další podnikatelský nápad představil Ing. Milan Dutka, který se rozhodl ukončit práci v energetickém korporátu, aby se mohl naplno věnovat řemeslné práci, která ho naplňuje, na Šumavě, kde se svou rodinou žije, s využitím místních zdrojů. Vyrábí dřevěná umyvadla. Každý kus je originálem, každý je ručně vyroben z jednoho kusu šumavského dřeva. Kombinuje původní šetrné postupy a kroky našich předků, které nejsou příliš nákladné a šetří surovinu, spolu s novými technologiemi v sušení dřeva. Vybírá dřeviny tvrdé, trvanlivé jako jsou dub, jasan, třešeň a další, vždy výhradně ze Šumavy. Svojí každodenní prací nabízí lidem možnost, jak udělat svůj byt domovem, jak propojit začátek každého dne kontaktem s přírodou, dřevem, materiálem, který k nám od jakživa patří. Pod jeho rukama vznikají s úctou ke dřevu, životu i přírodě neobyčejné kousky. Poznáte je bezpečně, krásná dřevěná umyvadla jsou představována pod značkou Úcta dřevu.
Nápad celého týmu autorů představil Ladislav Trpák. Jedná se o experimentální tištěný dům Prvok, který má ambici změnit dosavadní vývoj ve stavebnictví. Architektura inspirovaná organickým světem získává pod taktovkou Michala Trpáka - sochaře a vizionáře pocházejícího z Českých Budějovic, jehož díla zdobí česká i zahraniční města - své neobvyklé tvary prostřednictvím robotického ramene. Zadanou informaci zpracuje počítač, který už samostatně navede pumpu betonové směsi s milimetrovou přesností přesně tam, kde je to potřeba. S využitím přelomové technologie 3D tisku betonem a díky unikátní spolupráci jednotlivých účastníků projektu vzniká přelomový objekt. Po tištěných betonových sochách, městském mobiliáři a prvcích pro dětská hřiště testují autoři nápadu, zda si mohou dovolit něco většího – tištěný dům.
A jak to na představení podnikatelských nápadů s propracovanými náležitostmi podnikatelského záměru zareagovala odborná porota? 3. cenu získal nápad Jiřího Plášila prezentovaný pod značkou JAWINNER, výroba zdravotních žvýkaček, 2. místo udělila porota Viktoru Korbelovi s nápadem kombinovaného fotovoltaického panelu a naprostým vítězem se u odborné poroty stal Ladislav Trpák, zástupce týmu realizátorů nápadu 3D tištěného domu z betonu Prvok. Tento nápad, který pravděpodobně posune svět stavebnictví i bydlení do nových rozměrů, s ambicí rychle, přesně a dostupně tvořit domovy na míru, podle přestav jejich uživatelů, byl oceněn také mimořádnou cenou 1. náměstka hejtmanky Jihočeského kraje, JUDr. Josefa Knota, MBA. "Mám radost, že se v našem reginu stále objevují nové, zajímavé podnikatelské myšlenky.
Odborná porota byla ale okouzlena také neobyčejným nápadem Milana Dutky. Cenu za mimořádný estetický dojem tentokrát udělil náš fotograf Petr Zikmund a nabídl fotografování krásných dřevěných umyvadel ve svém ateliéru.
"Oceňuji promyšlenost a kvalitu připravených podnikatelských plánů a jsem rád, že můžeme představené záměry v jejich začátku alespoň částečně podpořit", dodal k výsledkům soutěže Jihoczech Josef Knot, 1. náměstek hejtmanky Jihočeského kraje.
Více si můžete prohlédnout v naší fotogalerii ZDE.
Děkujeme všem zúčastněným za jejich práci, píli a odhodlání k vlastní realizaci jejich nápadu! A těšíme se, že spolupráce Jihočeského vědeckotechnického parku s účastníky soutěže závěrečným finále nekončí!
Vyhlašovatelem a organizátorem veřejné soutěže je Jihočeský vědeckotechnický park, a.s.
Veřejná soutěž se koná pod záštitou Jihočeského kraje.
Dalšími partnery soutěže jsou: