Závěrečná konference projektu Kreativní příhraničí je úspěšně za námi
úterý, 22. listopadu 2022
Dne 10.11.2022 se v prostorách Národního pavilonu Z na Výstavišti České Budějovice konala Závěrečná konference projektu Kreativní příhraničí, který vznikl za podpory Programu přeshraniční spolupráce Česká republika a Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014-2020.
Konferenci pořádal hlavní partner projektu, Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity, v úzké spolupráci s Jihočeským vědeckotechnickým parkem, českým projektovým partnerem. Partnery projektu z Dolního Bavorska jsou Technische Hochschule Deggendorf a Niederbayern-Forum, jejichž zástupci se konference rovněž zúčastnili.
Hlavním tématem konference byl význam kulturního a kreativního průmyslu v dnešní době a jeho zastoupení v regionech.
Jako první vystoupil prorektor pro vědu a výzkum Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, pan docent Luděk Berec, který ve svém projevu vyzdvihl znalostní transfer a zajímavé výstupy tohoto projektu. Uvítací řeč pronesla paní děkanka Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity a zároveň nově zvolená primátorka města Českých Budějovic, paní docentka Dagmar Škodová Parmová.
Z Oddělení kulturních a kreativních odvětví Ministerstva kultury České republiky všechny hosty přivítal vedoucí tohoto sektoru, pan inženýr Pavel Zingl, a jeho kolega, Mgr. Adam Dvořák, kteří představili strategii Ministerstva kultury v rámci kulturních a kreativních průmyslů.
Přivítání za partnery z německé strany se ujal pan profesor doktor Wolfgang Dorner, ředitel Institutu podnikání Technology Institute Deggendorf. Německým přednášejícím v dopoledním bloku konference byl pan Ivan Turkalj, ředitel mezinárodního seskupení umělců Pool of Invention. Ve své prezentaci představil zajímavý projekt, hudební festival pořádaný opakovaně v Haidmühle v Bavorském lese, který sdružuje nejen hudebníky z obou stran hranice.
Dopolední blok zakončila odborná prezentace pana doktora Jana Fialy z Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity věnovaná dotazníkové činnosti při získávání dat v projektu a s tím související výpočet Kulturního a kreativního indexu.
Pozvání na konferenci přijala paní docentka Jitka Kloudová z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která zaujala svou přednáškou na téma Kreativita a kreativní ekonomika.
Velmi působivé byly prezentace z regionů a to ze Zlínského kraje pana doktora Lukáše Trčky z Technologického Inovačního centra Zlín, který představil Strategický rámec podpory KKO v národní RIS3 a v ekosystému ve Zlínském kraji a dále k rozvoji a podpoře kreativců v Praze představený panem inženýrem Peřinkou, ředitelem projektu na podporu koncepčního rozvoje KKO v Praze.
Paní doktorka Růžena Štemberková zakončila druhý blok konference představením Katalogu opatření projektu Kreativní příhraničí, který bude jedním z hlavních výstupů celého projektu.
Po pauze, kterou účastníci projektu využili k diskusi, vzájemné výměně svých zkušeností a poznatků, i k výměnám kontaktů důležitých pro pořádání dalších společných kulturních aktivit, následovala třetí část konference nazvaná Kreativní jižní Čechy. V tomto bloku se představili v osobních krátkých prezentacích tvůrci kulturní činnosti v jižních Čechách. Byli zde zástupci z výtvarné, filmové, knižní tvorby, z uměleckých prostor jako je kino, rezidenční dům i zástupci kulturních spolků a zajímavých kulturně kreativních aktivit. Mnoho z nich zároveň prezentovalo svá díla na fotografiích a prospektech v předsálí konferenčního sálu, kde tato zajímavá výstava doplňovala program po celou dobu konference.
Konference se zúčastnilo přes 80 návštěvníků z odborné sféry i kreativních tvůrců, kteří navzájem mohli načerpat nové poznatky ze stále se rozvíjející oblasti kulturně kreativního průmyslu.